راه اولکر Ülker، از امینونو تا جهان

صبری اولکر Ülker  در حالی در سال 2012 در گذشت که امپراتوری صنایع غذایی ترکیه را برای فرزندانش به ارث گذاشت. او در 80 سالگی یعنی 12 سال قبل از مرگش، شرکت سرمایه گذاری ییلدیزYıldız ( که کارخانه اولکر Ülker یکی از دارایی هایش بود) را به جانشینانش بخشید و به تماشای ثمره ی سالها فعالیتش در ترکیه نشست.

موسس صنایع غذایی Ülker که بود؟

صد سال از تولد صبری اولکر Ülker میگذرد. مردی که نام خانوادگی او، حالا و یکی از ارزنده ترین برندهای ترکیه و جهان است .
صبری، از ترک نشینان منطقه کریمه بود که در کودکی با خانواده اش از ترس کمونیسم به استانبول گریخته  و در این شهر جایگیر شدند . او از اولینهای نسل صنعتی ترکیه بود که با داشتن تحصیلات دانشگاهی در رشته ی تجارت، وارد بازار کار ترکیه ی زمان جنگ جهانی دوم شده و به فعالیت پرداخت. رویای اولکر Ülker مهندس شدن بود اما سرنوشت برایش تدارک دیگری دیده بود، بنابراین بعد از فارغ التصیلی، با یک کارگاه بیسکوئیت سازی کوچک در امین اونو شروع به کارکرد. صبری از زمان تحصیل در مقطع ابتدایی با برادرش بیسکوییت درست میکرد و میفروخت پس، با اینکار بیگانه نبود.آنها در سال اول یعنی در 1944،فقط 200 کیلوگرم بیسکوئیت در 6 دیگ تولید کردند.

برنده ی بازار کیست؟

صبری اولکر Ülker، برای تشویق بازرگانان به خرید بیسکوییت هایش، از آنان هزینه ی حمل نمی گرفت و همین باعث شد کارگاه صد متری او و برادرش در توپکاپی، کم کم به کارخانه ای کوچک تبدیل شود و تا سال 1970 که صنایع غذایی آنادولو در آنکارا را افتتاح کرد، دیگر مرد شناخته شده ای بود. صبری و برادرش از سال 1979 تصمیم به صادرات محصولات Ülker ، که حالا علاوه بر بیسکوئیت شامل انواع شکلات هم میشد، گرفتند اما ابتدا واحد تحقیق و توسعه ی خود را پایه ریزی کردند، چون صبری علاوه بر کیفیت محصول، به چگونگی شناساندن آن به مشتریان هم می اندیشید.

او و برادرش عاصیم اولکر Ülker ، متوجه شدند که با پیشرفت صنایع و حضوررقبا، باید از طریق خلاقیت و کیفیت برنده ی بازار بشوند، پس با سرمایه گذاری بر روی واحد تحقیق و توسعه و همچنین با بهره گیری از تجارب و ذهنیات خود، یکی از غولهای صنایع غذایی را به دنیا معرفی کردند.

هولدینگ ییلدیزYıldız، سکوی پرتاب اولکر Ülker به دنیا

شرکت سرمایه گذاری ییلدیزYıldız در سال 1989 به این دلیل متولد شد تا برادران اولکر Ülker بتوانند در حیطه های مختلف صنایع غذایی فعالیت و تجارت داشته باشند. ییلدیزYıldız، نتیجه ی  سالها زحمت و تحقیق تیم اولکر Ülker برای حضور قدرتمند در بازارهای داخلی و خارجی بود. این حضور، نه تنها با ارائه محصولات با کیفیت  در بازارهای جهانی، بلکه از طریق اسپانسرینگ تیمهای ورزشی، تبلیغات محیطی، شرکت در برنامه های آموزشی و خدماتی و همچنین توجه به تکنولوژی و رسانه  پررنگ شد.

و اما راز موفقیت اولکر Ülker

صبری اولکر Ülker در کتاب حکایت زندگیش رمز موفقیت مجموعه اش را چنین فاش میکند:
کار و تلاش خستگی ناپذیر حرف اول را در اساس موفقیت می زند. نکته دوم، کار صادقانه و سومین فاکتور، کار با کیفیت است. کالای تولید شده باید خوب باشد ، به  نیازمشتری پاسخ بدهد و به عبارت دیگر ارزش پرداخت پول را داشته باشد. اما نکته چهارم که برای ما خیلی مهم است این است که؛ باید به ارتقا اهمیت زیادی داد. من می خواهم این موضوع را به تفصیل تأکید کنم … ما از همان روز اول به تبلیغات اهمیت داده ایم ، اکنون هم با وجود معروفیت، همچنان این کار را انجام می دهیم و همیشه هم ادامه خواهیم داد … ما از سال 1950 تبلیغات اولکر  Ülker را انجام داده ایم، به خصوص هنگامی که کالای با کیفیتی تبلیغ می شود ، نتیجه عالی است. ”
در طی سالهایی که اهمیت تبلیغات در ترکیه هنوز مشخص نبود ، جمله ی “بابا فراموش نکنی شب برام یک اولکر بیاری” عبارتی بود که  در دهان بچه های آن زمان افتاده بود و این همان چیزی بود که صبری اولکر Ülker برای کودکان ترکیه و اولکر Ülker می خواست  تا بتواند با محصولات خوشمزه ، سالم ، بهداشتی و با کیفیت بالا به هر خانه و هر کودکی برسد.

 امروز اولکر Ülker

فرزندان صبری توانستند با اتکا بر تجربیات پدر و همچنین آموزشهای او، همچنان در بازار محصولات غذایی، پرقدرت و مستحکم به تولید ادامه بدهند تا جائی که در سال 2017 شرکت تولیدی اولکر Ülker یکی از 10 شرکت برجسته ی صنایع غذایی جهان در کنار نامهایی مانند نستله، هاینکن و کلوگز قرا گرفت.
امروز صنایع غذایی اولکر Ülker، دیگر فقط شامل بیسکوئیت و شکلات نیست بلکه حتی محصولات لبنی و آبمیوه و انواع تنقلات نیز به تولیدات آن اضافه شده است.
همچنین  مجموعه اولکر Ülker ،شرکت مشهور بلژیکی “گودیوا” را که شاخص‌ترین مارک تجاری لوکس شکلات در آمریکا و اروپا شناخته می‌شود، به مبلغ 850 میلیون دلار خریده است.
گروه صنعتی ییلدیزYıldız با زیر مجموعه اولکر Ülker، حالا در 77 کشورجهان حضور داشته و 41 هزار نفر کارمند مستقیم دارد. محصولات آن به بیش از 130 کشورجهان صادر شده وفروش سالیانه آن با رقمی حدود 1.5 میلیارد دلارتخمین زده میشود.ارزش این مجموعه حدود 42.3 میلیارد دلار برآورد شده است.
شرکت سرمایه گذاری ییلدیز Yıldız در پروژه های خیریه زیادی هم شراکت داشته است اما مهمترین حضورش در پروژه ی  TEMA به همراه وزارت آموزش و پرورش ترکیه است.این پروژه به منظور توسعه آموزشی روستاها فعالیت میکند و یکی از عظیم ترین پروژه های بنیادین ترکیه است.

راه اولکر Ülker، از چند دیگ در کارگاهی کوچک در امین اونو، به دهها کارخانه ی عظیم در سراسرجهان رسیده است. وارثان آن معتقدند که هنوز راه زیادی درپیش داشته و همچنان نیاز به دیده شدن و شناخته شدن دارند.مورات اولکر Ülker ،مدیرعامل کنونی این مجموعه معتقد است:” برای ما تلاش و تبلیغ، کیفیت و صداقت مهم است.”

مردان و زنان زیادی در ترکیه و جهان هستند که با تکیه بر تواناییها ، تلاشها و استفاده از امکانات موجود، در خلق یک امپراتوری قدم گذاشته اند. ……………( اسم شخص مشهور بعدی رو مینویسیم که بتونن با کلیک وارد مقاله ی مربوط به ایشون بشن) یکی دیگر از آنهاست.

2021/06/24 20:28